MKS Będzin wspiera Szlachetną Paczkę

MKS Będzin ponownie przystąpił do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. - W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra, wspólnie możemy znacznie więcej! Przygotujmy paczki dla dwóch, potrzebujących, rodzin z Będzina - zachęcał Tomasz Kwiecień, lider Szlachetnej Paczki z terenu naszego miasta.CHARAKTERYSTYKA PIERWSZEJ RODZINY:


Pani Edyta (37 lat) samotnie wychowuje dwójkę dzieci: Wiktorię (15) i Pawła (7.). - Gdy Wiktoria była mała to żyliśmy we względnym dostatku. Niestety mąż zaczął pić, zostawił rodzinę i sytuacja się zmieniła. Z drugim partnerem nastąpiła powtórka zdarzeń - wspominała ze smutkiem kobieta, cierpiąca od 10 lat na zwyrodnienie kręgosłupa.


Chroba uniemożliwia jej stałą pracę, jednak mimo problemów zdrowotnych dorabia na 1/4 etatu. Cała trójka utrzymuje się z wypłaty i zasiłków (2490 zł). Obecnie, po opłaceniu mediów i leków dla niej i córki (chorującej na astmę), na jednego członka rodziny przypadają 253 zł. - Jest ciężko, ale trzymamy się razem! Tworzymy rodzinną atmosferę, a nasze wzajemne relacje są bardzo ciepłe - przekonywała Pani Edyta. 


Najważniejsze potrzeby:


 • Pralka (stara jest zepsuta, Pani Edyta pierze ręcznie lub zanosi pranie do brata) 
 • Mała meblościanka w jasnym kolorze na 2 - 2,5 m (obecna jest w agonalnym stanie)
 • Pościel (kołdry, poduszki, poszwy, prześcieradła), koce, ręczniki


Wymarzone prezenty:


 • Pani Edyta - torebka damska
 • Wiktoria - zegarek lub łańcuszek z krzyżykiem
 • Paweł - klocki Lego (Minecraft)


CHARAKTERYSTYKA DRUGIEJ RODZINY:


Pierwszy związek Pani Ani (35 lat), samotnie wychowującej dwie córki: Alicję (15) i Klaudię (6), zakończyły problemy z alkoholem jej partnera, ojca Alicji. Z kolei przyczyną rozpadu drugiego związku była chorobliwa zazdrość ojca Klaudii, objawiająca się tuż po urodzeniu córki. -  Sytuacja była nie do zniesienia, odeszłam od partnera, aby ratować siebie i dzieci. Wynajęłem mieszkanie, rozpoczynając samotne, ciężkie, lecz spokojniejsze życie - przekonywała Pani Ania.


Rodzina utrzymuje się przede wszystkim z zasiłków wypłacanych przez MOPS (1998 zł). Środki, które pozostają jej po uiszczeniu comiesięcznych opłat, wystarczają głównie na jedzenie. - Najważniejsza jest lodówka, ta którą posiadamy jest zepsuta, więc mamy problemy z utrzymaniem żywności - apelowała kobieta.


Najważniejsze potrzeby:


 • Lodówka (do 55 cm szerokości)
 • Tona węgla
 • Komplet sztućców
 • Środki czystości (proszek do prania, płyn do płukania, płyn do mycia naczyń, mydło, pasta do zębów, szampon do włosów, szczoteczka do zębów)
 • Odzież dla Alicji: kurtka zimowa (rozmiar 164), bluza sportowa (164), kozaki (wiązane, czarne, rozmiar 37)
 • Odzież dla Klaudii: kurtka zimowa (rozmiar 116), spodnie (116), koszulki (116), kozaki (rozmiar 28-29)
 • Pościel (kołdry, poduszki, poszwy, prześcieradła), koce, ręczniczki
 • Żywność (herbata, kawa, kasza, konserwy rybne i mięsne, makaron, olej, ryż, mąka, dżem, warzywa w puszkach, produkty dla niemowląt, płatki śniadaniowe, nutella, mleko w kartonach, galaretki, kisiele, bakalie, słodycze dla dzieci)


Wymarzone prezenty:


 • Pani Anna - prostownica do włosów
 • Alicja - torebka (nerka)
 • Klaudia - zabawka (Little Pet Shop)