​​​​​​​

TABELA


MIEJSCE

ZESPÓŁ

M

SETY

MAŁE PUNKTY

PKT


1.

ZAKSA KĘDZIERZYN-KOŹLE

0

:

:

0

2.

PGE SKRA BEŁCHATÓW 

0

:

:

0


3.

TREFL GDAŃSK

0

:

:

0

4.

ASSECO RESOVIA RZESZÓW

0

:

:

0

5.

INDYKPOL AZS OLSZTYN

0

:

:

0

6.

JASTRZĘBSKI WĘGIEL

0

:

:

0

7.

ONICO WARSZAWA

0

:

:

0

8.

CUPRUM LUBIN

0

:

:

0

9.

CERRAD CZARNI RADOM

0

:

:

0

10.

ALURON VIRTU WARTA ZAWIERCIE

0

:

:

0

11.

GKS KATOWICE

0

:

:

0

12.

STOCZNIA SZCZECIN

0

:

:

0

13.

MKS BĘDZIN

0

:

:

0

14.

CHEMIK BYDGOSZCZ

0

:

:

0


REGULAMIN ROZGRYWEK


Faza zasadnicza, klasyfikacja generalna – uwzględnia wyniki wszystkich rozegranych meczów, łącznie z meczami rozegranymi awansem.


Punktacja: 3 pkt za wygraną 3:0 i 3:1, 2 pkt za wygraną 3:2, 1 pkt za porażkę 2:3, 0 pkt za przegraną 1:3 i 0:3.


Kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek (tabela) ustalana jest według liczby zdobytych punktów meczowych. W przypadku równej liczby punktów meczowych o wyższym miejscu w tabeli decyduje:

a) liczba wygranych meczów,
b) lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do straconych,
c) lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych.

Jeżeli mimo zastosowania powyższych reguł nadal nie można ustalić kolejności, o wyższej pozycji w tabeli decydują wyniki meczów rozegranych pomiędzy zainteresowanymi drużynami w danym sezonie.


Rozgrywki PlusLigi sezonu 2017/18 obejmują dwie fazy:


Faza zasadnicza: dwie rundy rozgrywane systemem „każdy z każdym – mecz i rewanż” z udziałem 16 drużyn.  Finał „6”: o tytuł mistrza Polski grają drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 6. Rywalizacjabędzie rozgrywana według następujących zasad:


Drużyny, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły miejsca 1-2 grają od razu w 1/2 finału fazy play-off, natomiast drużyny z miejsc 3-6 i 4-5 utworzą pary meczowe, które zagrają o miejsce w 1/2 finału. Gospodarzami pierwszych spotkań będą drużyny, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. W pozostałych do zakończenia rywalizacji meczach (jednym, lub dwóch – rozgrywanych dzień po dniu) gospodarzami będą drużyny, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli. Zwycięzca rywalizacji z miejsc 4-5 zagra w 1. półfinale z drużyną, która po zakończeniu fazy zasadniczej zajęła 1. miejsce w klasyfikacji. Zwycięzca rywalizacji z miejsc 3-6 zagra w 2. półfinale z drużyną, który po zakończeniu fazy zasadniczej zajęła 2. miejsce w klasyfikacji. Pokonani w rywalizacji 3-6 i 4-5 grają o miejsca 5-6 w klasyfikacji. Przegrany 1. półfinału gra z przegranym 2. półfinału, o 3. miejsce w klasyfikacji. Zwycięzca 1. półfinału gra ze zwycięzcą 2. półfinału, o 1. miejsce i tytuł Mistrza Polski


Rywalizacja o miejsca 7-12:


Drużyny, które zajmą po zakończeniu fazy zasadniczej miejsca 7-12, rozegrają dwumecze według następujących zasad: gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą drużyny, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakończeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach będzie wynosił 1:1 to, bez względu na iloraz w setach o wygraniu rywalizacji zadecyduje wygranie „złotego seta”.


Rywalizacja o miejsca 13-14:


Drużyny z miejsc 13-14 grają do dwóch wygranych meczów według następujących zasad: gospodarzem pierwszego spotkania będzie drużyna, która po fazie zasadniczej rozgrywek zajął 14. miejsce. W pozostałych do zakończenia rywalizacji meczach (jednym, lub dwóch - rozgrywanych dzień po dniu) gospodarzem będzie drużyna, która po fazie zasadniczej rozgrywek zajęła 13. miejsce. Zwycięzca zajmie 13. miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek, a pokonany zagra baraż z drużyną I ligi o prawo gry w PlusLidze sezonu 2018/2019. Drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej zajęły w tabeli rozgrywek miejsca 15-16 opuszczają PlusLigę.


Baraż o prawo gry w PlusLidze w sezonie 2018/2019:


Drużyna, która zajmie 14. miejsce w klasyfikacji końcowej zagra baraż o miejsce w PlusLidze sezonu 2018/2019. Przeciwnikiem w rywalizacji będzie drużyna I ligi, która po zakończeniu sezonu 2017/2018 zajmie 1. miejsce w klasyfikacji końcowej i spełni wymogi regulaminowe dotyczące dopuszczenia klubu do udziału w rozgrywkach PlusLigi. Baraż będzie rozgrywany do trzech wygranych meczów według następujących zasad: gospodarzem pierwszych dwóch meczów rozgrywanych dzień po dniu, będzie klub PlusLigi; gospodarzem trzeciego i ewentualnie czwartego meczu rozgrywanego dzień po dniu, będzie drużyna I ligi; gospodarzem ewentualnego piątego meczu będzie drużyna PlusLigi. Zwycięzca barażu zagra w sezonie 2018/2019 w PlusLidze, pokonany w I lidze.