Tauron 1 Liga. MKS Będzin znów wygrywa sezon zasadniczy. Kiedy play-off?

1 miesiąc temu | 23.03.2024, 16:30 Tauron 1 Liga. MKS Będzin znów wygrywa sezon zasadniczy. Kiedy play-off?

Tauron 1. Liga w siatkówce wchodzi w decydującą fazę. Końcówka pierwszego etapu i czas na to, co kibice kochają najbardziej - rozgrywki play-off. Sprawdzamy, kto do nich awansuje, komu grozi spadek z ligi, a kto jest faworytem do gry wśród najlepszych w przyszłym sezonie.

MKS Będzin - najlepszy zespół sezonu regularnego Tauron 1. Ligi

Mimo jednego zaległego meczu i dwóch spotkań pozostających do zakończenia sezonu zasadniczego w Tauron 1. Lidze siatkówki mężczyzn MKS Będzin zapewnił sobie pierwsze miejsce na zakończenie tej fazy rozgrywek. To za sprawą pokonania 3:0 Olimpii Sulęcin.

• Skuteczna gra MKS-u w połączeniu z minimalną liczbą błędów własnych pozwoliła mu zwieńczyć domową odsłonę sezonu zasadniczego zasłużonym zwycięstwem - czytamy na oficjalnej stronie internetowej MKS-u Będzin w tekście podsumowującym to spotkanie.

Pozostałe spotkania, nawet gdyby zakończyły się porażkami zespołu prowadzonego przez Wojciecha Serfina, nie zmienia już pozycji MKS-u, który na sto procent przystąpi do fazy play-off z pierwszego miejsca, utrzymując lokatę, którą wywalczył sobie (po raz drugi w tym sezonie), dzięki zwycięstwu z ósmej ligowej kolejce. Przed rokiem również ta część rozgrywek należała do zespołu z Będzina, który zdobył 76 oczek, a więc biorąc pod uwagę fakt, że obecnie ta drużyna ma na swoim koncie 71 punktów, może jeszcze poprawić swój wynik z poprzedniego sezonu.

Niemniej trzeba zauważyć, że ostatecznie awans padł łupem ekipy, która po 30. meczach zajmowała drugą lokatę, czyli Exact Systems Norwid Częstochowa. W tym roku jednak będzinianie są jeszcze mocniejsi. Już w tym momencie mają 24. zwycięstwa i trzy spotkania w zanadrzu, przy 25. w całym sezonie zasadniczym 2022/2023.

Tauron 1. Liga - kto awansuje do play-off?

Pełen skład play-off nie jest jeszcze znany. Ósmą lokatę po 28. kolejkach zajmuje MKST Astra Nowa Sól, ale po piętach depcze jej REA BAS Białystok i właśnie między tymi zespołami rozstrzygnie się to, kto będzie rywalem MKS-u Będzin w ćwierćfinale Tauron 1. Ligi. Biorąc tenfakt pod uwagę warto przypomnieć, że kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek ustalana jest według liczby zdobytych punktów meczowych. W przypadku równej liczby punktów meczowych o wyższym miejscu w tabeli decyduje:

1. liczba wygranych meczów,

2. lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do straconych,

3. lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych.

Jeżeli mimo zastosowania powyższych reguł nadal nie można ustalić kolejności, o wyższej pozycji w tabeli decydują wyniki meczów rozegranych pomiędzy zainteresowanymi drużynami w danym sezonie.

Play-off w Tauron 1. Lidze - regulamin

Teraz sprawdźmy, jak zorganizowana będzie faza play-off:

1. Runda pierwsza: o miejsca 1-8
    O tytuł mistrza TAURON 1. Ligi grają drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 8. Drużyny z miejsc 1-8; 2-7; 3-6; 4-5 utworzą pary meczowe, które zagrają o miejsca w 1/2 finału do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.

2. Runda druga: o miejsca 1-4
    Zwycięzcy rywalizacji z rundy 1 zagrają w 1/2 finału o miejsca 1-4. W pierwszym półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 1-8 ze zwycięzcą rywalizacji 4-5. W drugim półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 2-7 ze zwycięzcą rywalizacji 3-6. Drużyny grają do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.

3. Runda trzecia: o miejsca 3-4
    Przegrany pierwszego półfinału gra z przegranym drugiego półfinału, do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli.

4. Runda trzecia: o miejsca 1-2 i tytuł mistrza TAURON 1.Ligi
    Zwycięzca pierwszego półfinału gra ze zwycięzcą drugiego półfinału do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli.

Stawka rywalizacji jest naprawdę wysoka. Chodzi przecież o miejsce w jednej z najlepszych siatkarskich lig na świecie. W tej lidze Superbet ma wyjątkowe oferty dla pasjonatów volleyballa.

Super Przewaga - jak działa w siatkówce?

Stare siatkarskie porzekadło mówi: Jeżeli nie wygrywasz w trzech setach, przegrywasz w pięciu. Odwracanie losów meczów to coś, co kochają fani siatkówki. Ci, którzy stracą przewagę, mogą być załamani. Podobnie jak kibice tego zespołu. Niemniej legalny polski bukmacher Superbet, ma propozycję, która pozwoli osłodzić gorycz nawet takiej porażki. To Super Przewaga! Jak działa w siatkówce?

Jeśli wytypowana przez Ciebie drużyna wygra pierwsze 2 sety w spotkaniu - niezależnie od końcowego wyniku, bukmacher rozliczy Twój zakład jako wygrany. W play-off jednej z najlepszych siatkarskich lig na świecie taka propozycja może być na wagę złota.