PlusLiga 2024/25: Kiedy start, kto zagra?

1 tydzień temu | 13.06.2024, 20:08 PlusLiga 2024/25: Kiedy start, kto zagra?

Trwa siatkarska Liga Narodów i przygotowanie do najważniejszej imprezy czterolecia, czyli Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W międzyczasie poznaliśmy terminarz najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju.

PlusLiga 2023/2024 - najważniejsze rozstrzygnięcia

Miniony ligowy sezon w polskiej siatkówce był wyjątkowy. Dwie polskie drużyny wygrały europejskie puchary, a Jastrzębski Węgiel zdobył srebrne medale Ligi Mistrzów. Drużyna znad czeskiej granicy okazał się również najlepsza w PlusLidze. Zmagania zakończyły się 28 kwietnia, kiedy jastrzębianie wygrali w czterech setach w trzecim meczu finałowej rywalizacji z Aluron CMC Warta Zawiercie. Na najniższym stopniu podium uplasował się Projekt Warszawa. To była 88. edycja mistrzostw Polski, po raz 71. przeprowadzona w formule ligowej, a po raz 24. jako liga profesjonalna.

W kategorii siatkarz sezonu zwyciężył Norbert Huber z Jastrzębskiego Węgla, rekordzista ligi pod względem największej liczby bloków w jednym sezonie, a najlepszym obcokrajowcem PlusLigi uznano jego klubowego kolegę Jeana Patry’ego.

Obaj zawodnicy spisali się znakomicie, obaj przyszli do nas przed sezonem, część osób zastanawiała się, jak te transfery się sprawdzą, tytuł mistrzowski jest na to najlepszą odpowiedzią – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla dla oficjalnej strony Plus Ligi podczas Gali Polskiej Ligi Siatkówki sezonu 2023/2024. Trenerem sezonu wybrano szkoleniowca Aluronu CMC Warty Zawiercie Michała Winiarskiego.

PlusLiga - transfery

Przygotowania do kolejnego sezonu idą pełną parą. Wiemy już np., że wspomniany Patry opuści ekipę Mistrzów Polski. Ale siłę ofensywną tej ekipy powinien zagwarantować inny czołowy atakujący, czyli Łukasz Kaczmarek, który przenosi się do drużyny z Jastrzębia z Kędzierzyna-Kożla. Poza tym w nowym sezonie na boiskach PlusLigi zobaczymy Wilfredo Leona! Bohater najgłośniejszego transferu ostatnich lat zasili Bogdankę LUK Lublin.

Przebudowana będzie też ZAKSA, która ostatni sezon zakończyła na 10. pozycji, co jak na ambicje tego klubu jest wynikiem znacznie poniżej oczekiwań. Nowi zawodnicy 9-krotnych Mistrzów Polski i 3-krotnych triumfatorów Ligi Mistrzów to m.in.: Bartosz Kurek, Earvin N’Gapeth i Igor Grobelny. Odejdą za to wspomniany Kaczmarek, Bednorz, Śliwka i Paszycki. Z kolei Skrę Bełchatów wzmocni Amin Esma’ilneżad

PlusLiga 2024/2025

Pod koniec maja pojawiła się informacja o terminarzu i organizacji najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju w sezonie 2024/2025. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej PlusLigi, Sezon 2024/2025 PlusLigi rozpocznie się w weekend 13-15 września, a rozgrywki potrwają maksymalnie do 13 maja. Aż 28 kolejek fazy zasadniczej odbywać się będzie w weekendy, w całym sezonie zaplanowano tylko dwa terminy w środku tygodnia. – To daje dużo większy komfort w graniu i kibicowaniu PlusLidze niż w ostatnich rozgrywkach – podkreśla Kryspin baran, prezes Aluronu CMC Warty Zawiercie, wicemistrzów Polski i zdobywcy TAURON Pucharu Polski 2024.

Rozstawienie drużyn w sezonie rozlosowano w trakcie spotkania prezesów klubów PlusLigi, które odbywało się w Uniejowie. Już w pierwszej kolejce będziemy mogli zobaczyć kilka hitów, jak starcie Aluornu CMC Warty z BOGDANKĄ LUK Lublin czy Projektu Warszawa z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. W PlusLidze zagra beniaminek z Będzina, oczywiście po spełnieniu wymogów regulaminowych.

1. kolejka PlusLigi 2024/2025:

Aluron CMC Warta Zawiercie – BOGDANKA LUK Lublin
Barkom Każany Lwów – Jastrzębski Węgiel
Asseco Resovia Rzeszów – PSG Stal Nysa
GKS Katowice – MKS Będzin
Projekt Warszawa – Grupa Azoty ZAKSA Kedzierzyn-Koźle
Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Ślepsk Malow Suwałki
Indykpol AZS Olsztyn – PGE GiEK Skra Bełchatów
Cuprum Stilon Gorzów – Trefl Gdańsk

Faza play-off PlusLigi 2024/2025 rozpocznie się w ostatni weekend marca i potrwa do połowy maja, zagra w niej osiem najlepszych ekip po sezonie zasadniczym, trzy najniżej notowane ekipy po tym etapie opuszczą PlusLigę. W ćwierćfinale i półfinale play-off grać się będzie do dwóch wygranych spotkań, w finale do trzech.

Oferta dla fanów siatkówki

Zmagania o tytuł Mistrza Polski w siatkówce zawsze dostarczają mnóstwa emocji. Statystyki, rywalizacja utytułowanych zespołów oraz najlepsi zawodnicy na świecie. To wszystko daje PlusLiga. A dodatkowo dzięki ofercielegalnego bukmachera BETFAN możecie typować wyniki krajowych rozgrywek.

W tym przypadku pełna oferta zostanie skonstruowana bliżej terminu startu sezonu, ale fani siatkówki, którzy chcą spróbować swoich sił w typowaniu wyników meczów, mogą sprawdzić, co przygotował dla nich operator zakładów sportowych na czas rywalizacji reprezentacyjnej. Zwłaszcza na trwającą Ligę Narodów oraz zbliżające się wielkimi krokami Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.