Historia

Początki klubowej siatkówki w Będzinie datuje się na 1945 rok, kiedy to z inicjatywy dyrekcji oraz pracowników nieistniejącej już Kopalni Węgla Kamiennego Grodziec powstał Robotniczy Klub Sportowy Grodziec. Przez wiele lat KWK Grodziec, której pracownikami byli siatkarze, działacze i trenerzy, wspierała finansowo rozwój siatkówki w Będzinie.

W 1975 roku RKS Grodziec sięgnął po tytuł mistrza ówczesnego województwa katowickiego, inkasując przepustkę uprawniającą do występów w II lidze. W niej RKS z powodzeniem grał aż przez 24 lata, za co otrzymał srebrną odznakę od Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W ciągu 24 lat klub z Będzina dwukrotnie cieszył się z awansu do siatkarskiej elity, jednak nie przystąpił do niej z przyczyn finansowo-organizacyjnych.

O klubie z Grodźca zrobiło się głośno w 1985 roku, gdy drużyna juniorów, pod wodzą śp. Marka Kisiela (wieloletniego prezesa Śląskiego Związku Piłki Siatkowej w Katowicach) zdobyła złoty medal na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieżowej we Wrocławiu (dzisiejszej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży) oraz IV miejsce w mistrzostwach Polski w Warszawie.

Piętnaście lat później doszło do likwidacji KWK Grodziec, a wraz z nią zakończyła się pewna era siatkówki w Będzinie. W ostatnich tygodniach funkcjonowania kopalni będzińscy młodzicy pod wodzą trenera Franciszka Mroza wywalczyli mistrzostwo Polski.

Siatkarskie tradycje RKS-u Grodziec przejął Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Będzinie, w którym Franciszek Mróz odnosił kolejne sukcesy z lokalną młodzieżą. W 2001 roku MOS zdobył III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Nysie oraz Mistrzostwo Polski Juniorów w Piłce Siatkowej Plażowej we Wrześni. Dwa lata później będzinianie zajęli II miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Busku-Zdroju, a w 2005 roku sięgnęli po Mistrzostwo Polski Juniorów w Bełchatowie i Mistrzostwo Polski Juniorów w Piłce Siatkowej Plażowej we Wrześni.

W 2001 roku MOS przystąpił do rozgrywek IV ligi wojewódzkiej, natomiast trzy lata później był już w II lidze. W 2005 roku na bazie zawodników MOS-u Będzin powstało stowarzyszenie MKS MOS Będzin, które w 2008 roku wywalczyło awans do I ligi. Przygoda z zapleczem ekstraklasy trwała tylko rok, gdyż będziński zespół przegrał rywalizację w fazie play-out z Energetykiem Jaworzno. Po rocznych występach w II lidze, MKS znów wywalczył przepustkę do I ligi, wygrywając rozegrany w Łagiszy Turniej Mistrzów Grup II Ligi.

W tym samym sezonie będzińscy siatkarze zaprezentowali się również znakomicie w Pucharze Polski, w którym dotarli aż do ćwierćfinału, eliminując m.in. PlusLigowy AZS Częstochowa. Przygodę MKS-u zakończyła w ćwierćfinale ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W sezonie 2011/2012 MKS uplasował się na trzecim miejscu w rozgrywkach I ligi, zapewniając sobie brązowy medal po wygraniu rywalizacji z Siatkarzem Wieluń. Na dodatek będzińscy siatkarze powtórzyli sukces sprzed dwóch lat, docierając do ćwierćfinału Pucharu Polski, eliminując Farta Kielce i odpadając ze Skrą Bełchatów.

W 2012 roku doszło do zmiany nazwy klubu z MKS MOS Interpromex Będzin na MKS Banimex Będzin, pod którą klub z naszego miasta wywalczył czwarte miejsce w I lidze w sezonie 2013/2014, następnie zgłosił akces do PLPS o chęć gry w PlusLidze. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i od sezonu 2014/2015 będziński MKS występował na siatkarskich salonach, rozgrywając swoje mecze w hali przy ul. Żeromskiego w Sosnowcu.

Po kilkuletniej przygodzie z PlusLigą, MKS powrócił na jej zaplecze, na którym domowe spotkania rozgrywa w nowoczesnej Będzin Arenie, zlokalizowanej w centrum miasta.

Premierowy sezon w TAURON 1.Lidze będzinianie zwieńczyli zdobyciem srebrnego medalu. Sukces ten powtórzyli także w sezonie 2022/2023, w którym również po czwarty w historii dotarli do ćwierćfinału Pucharu Polski.

Na półmetku rozgrywek 2023/2024 zajmują pierwsze miejsce w tabeli.